Boršov nad Vltavou
Boršov nad Vltavou na Wikipedii
Související
kostel sv. Jakuba Většího v Boršově
Obrázky
Reference
-
K metropoli kraje ::
odstavce
69, 121, 161
Písmák barokního selství František Vavák si všímá zcela ve smyslu doby víc kostelů v okolí, v Boršově a v Doudlebech, nežli města samého, kam si na sklonku léta zajel pro svého syna Vojtěcha, druhujícího u pana kanovníka Pingasa.
...
Zamířili jsme k lesu, kde mezi kaštany a javory šedne zřícené zdivo kostela svatého Víta se třemi okny s lomenými oblouky. Byl založen roku 1647 od vyšebrodského opata poblíž zázračné studánky a kaple, navštěvované věřícími z dalekého okolí. Za císaře Josefa II. byl zrušen a oltáře odvezeny do Boršova. Teprve roku 1867 byla část stavby stržena a materiálu použito k opravě haberské myslivny. Malebná samota Dobrovodských s doškovou střechou oživuje tento líbezný lesní kout.
...
Proti proudu Vltavinu pojdme vrbovím v měkkém světle luk až do Boršova. Chodíval jsem tudy s malířem Viktorem Vorlíčkem, nad nějž nikdo víc nemiluje skály a stromy, které umí jeho tužka rozhovořit jejich nejvlastnějšími hlasy. Z blízkého letiště hučel motor, lehounká silueta budějovických věží taje za námi v jemném oparu a útlá dívčí dlaň mává nám z oken vlaku, jedoucího ke Zlaté Koruně. Strmá vysoká střecha kostela boršovského zvedne náš pohled k nebesům, stejně jako paže svatého Kryštofa s Jezulátkem na gotické fresce uvnitř chrámové lodi. Do stínu pod věží upustil vítr růžový plátek kaštanového květu, z bílého štítu protějšího stavení pohlédne "boží oko", nad něž vymodelovala do malty pozorná ruka zedníkova dva něžné zvonky. Sbohem, vrkající holoubci, sbohem, návsi, bělostná jako ubrus na nedělním stole! Vlhkou vůni drnu a důlek, do něhož děti na jaře pikají fazole, odnesu si v sobě už navždycky. Rozlučme se s rovinou, neboť každá lyrika se jí nakonec vyhýbá...