Růže stolistá
Související
František Ladislav Čelakovský
Reference
-
Strakonice ::
odstavce
5, 7, 40-41
Ano, půvabná, hladce namalovaná literární podobizna od tradičního literárního historika, ale poznáme v ní jenom básníka "Růže stolisté".
...
Přečtěte si ji celou! Cvičený sluch přesně rozpozná citově zchlazenou vlnu tohoto kraje v jeho rafinovaně umělém verši. Portrét Šaldův má už jistě rysy definitivní, jsa soustředěn na Čelakovského výsostné umělectví, ať už se týká "Ohlasů" nebo "Stolístky". - "To dovedl, to mohl zmoci jen veliký umělec, oddaný, pružný, hedvábnými nitkovými tykadly vyzbrojený, zázračně sensitivní duch, který cítil kouzlo stylu a jeho charakter do posledního nervového zvlnění... Nevím, kolik děl Čelakovský do svých ohlasů ze svého obsahově, ale myslím, že to je hlavně umění jasného oka, jež dovedlo vidět tak charakteristicky lidi, hlavy a tváře. Ty typické, v pevných, nezapomenutelných pusách chycené figury v Českém Ohlasu jsou, tuším, i invencí jeho a v nich je tolik čistého pozorování a krásné jasné ryjby, že je dobře odůvodněn titulus prvního realisty, který byl Čelakovskému přiložen." Tedy ne "elementární lyrik", ale "estét" s úžasně přesným zrakem; cit filtrovaný intelektem, předchůdce Havlíčkův a Macharův. I tam, kde zdánlívě se poddává příjemnostem života, nezapře v sobě umělce:
...
Vidíme pak tuto zamilovanou dvojici stulenou na lavičce u řeky. On v biedermeierovském fráčku skořicové barvy, hladkého čela a s kulatými brýlemi na nose; jak jej namaloval ve vzpomínkové zkratce malíř Václav Polívka. Je to nejzdařilejší výtvarná evokace tohoto básníka, kterou jsem dodnes viděl. Právem si ji Strakoničtí umístili v zasedací síni místního národního výboru, aby ji měli stále na očích. Já si k ní přimyslil i dívku v atlasové krinolíně, s květinou ve vlasech. Předbřeznová milostná idyla. - "Pomněnky vatavské" a "Růže stolistá"!
Mladý malíř Jiří Rejžek, usedlý v Strakonicích, ilustroval "Růži stolistou" a zobrazil strakonické motivy na mnoha citlivých plátnech.
-
Sluneční poutník ::
odstavec
9
Znal lidovou píseň o holce modrooké nebo cyklus epigramů Kvítí, v němž si jeho vrstevník a goethovec František Ladislav Čelakovský brousil ostří svého intelektu a vtipu? Tři básně věnoval pomněnce autor Ohlasů a Růže stolisté v této své květomluvě, která ještě po stu letech dovede vzrušit náš cit:
-
Prácheň ::
odstavce
44, 73
Půvabná, hladce namalovaná literární podobizna
od tradičního literárního historika, ale poznáme v ní
jenom básníka "Růže stolisté"
...
Vidíme pak tuto zamilovanou dvojici stulenou na lavičce u řeky. On v biedermayerovském fráčku skořicové barvy, hladkého čela a s kulatými brýlemi na nose,
jak jej namaloval ve vzpomínkové zkratce malíř Václav Polívka a Jiří Rejžek — ona v atlasové krinolině s květinou ve vlasech. Předbřeznová milostná idyla. — Pomněnky votavské a Růže stolistá!