Třeboň ::
odstavce
15, 38, 50
I jména míst tu rozeznívaji klávesnici citu ozvěnami dávného času. Vyslovte si aspoň některé z nich! - Zablátí a Mazelov, Smrhov a Přeseka, Frahelž a Flughaus - Dunajovice, Lomnice, Slověnice... Zastavte se u rybníků a ptejte se na jejich jména! Uslyšíte je jako zaklinadla, píseň nebo vábení: Koclířov, Tisý, Vydýmač, nebo Zabov, Námětek a Kaňov - Naděje, Hospodář, Krčín - Ptačí blato i Potěšil.
...
Z Lutové už není daleko k rybníku Staňkovskému, který je z jihočeských rybníků nejdelší. Měří po délce sedm a půl kilometru, jeho obvod přes zi km a u hráze dosahuje hloubky 16 m. Jeho písčité pláže, vroubené pásy lesů, plné překvapivých zákrutů a střídavých scenérií, lákají všechny milovníky koupání. Rozlohou ho předčí Rožmberk, jehož katastrální plocha měří 711 ha, zato nejdelší hráz má Ženich, dlouhou přes 3 km. Nejstarším rybníkem v kraji je Dvořiště a rybník Holenský, největším počtem ostrovů se může zase pochlubit Velký Tisý.
...
Parnatý dech mokřin a rybníků v klidné rozloze roviny provází nás kolem Koclířova až k ptačí rezervaci Velkého Tisého, jehož hnízdiště divokých kachen se ozývá jejich hlučným káchánim, které doplňuje něžný zpěv moudivláčka, flétnově melancholický pohvizd kolihy i tesklivý hlas volavčin. Na sedmdesát ptačích druhů tu žije nebo zastaví se na tahu, ať je to volavka červená, bukač noční či divoké husy, které vzlétají až 3000 m vysoko, zatímco některé druhy kachen uletí denně 50 km.