Ferdinand Kindermann
Ferdinand Kindermann na Wikipedii
Reference
-
Do nejjižnějších Čech ::
odstavce
5, 6-8
V pedagogických kruzích dobře vědí o Ferdinandu Kindermannovi. Už význam jména nám mnoho napovídá...
...
Tento chudý synek ze severních Čech prožil bohatý život. Jako choralista v klášteře neuzellském u Friedlandu naučil se natolik latinsky, že mohl později studovat v Praze teologii. Po vysvěcení se dostal roku 1771 do Kaplice, kde veškeré svoje úsilí zaměřil k vyučování, zřídiv zde mateřskou školu. Jeho práce dosáhla takových úspěchů, že kaplická škola byla prohlášena vzorovou školou pro celou rakousko-uherskou říši... Kindermann vzdělával především učitele. Císařovna Marie Terezie ho ustanovila školním radou a povolala do Vídně, aby vyslechla jeho rady k chystaným školským reformám. Po čtyřletém působení v Kaplici byl povolán do Prahy; i tam na normální škole vzdělával učitele a dvorním dekretem byl za své zásluhy o zvelebení školství povýšen do šlechtického stavu s přídomkem Ritter von Schulstein. Brzy nato se stal opatem v uherském Peturu a později vyšehradským proboštem. Za devět let se stal biskupem litoměřickým a v tomto vysokém duchovním úřadě zemřel 25. května 1801.
Život Kindermannův je jedním z čítankových příkladů o chudých chlapcích, kteří se proslavili. Jeho pedagogické zásady se v nejpodstatnějších věcech opírají, byť nepřiznané, o objevitelské dílo Komenského. Důsledně uplatňoval polytechnizaci výchovy, spojení teorie s praxí, což je v podstatě zásadou i moderních směrů vyučovacích. Byl zakladatelem průmyslových škol a zdůrazňovaná praktičnost byla zcela v intencích josefínského militarismu. Rukodělná práce dětská, soustavně pěstovaná místo her a zaměřená k výdělečné činnosti, byla u něho někdy přeceněna; vycházela totiž ze strohého uvažování, že zahálka je počátkem hříchu.
Kaplické působení Kindermannovo přineslo ovoce hlavně německému školství, ale v celkovém účinu zasáhlo tereziánskými reformami i ve prospěch škol českých, zejména na venkově.