Od Hradce k Počátkám ::
odstavce
66, 68, 70, 73
U jednoho hrobu se zastavíme zamyšleněji. Litý železný křiž, stojící nad prostým hrobem, označuje místo, kde spí věčný sen rodiče nejslavnějšího počáteckého rodáka, básníka Otokara Březiny.
...
Ještě než opustíme toto svaté pole všech Počáteckých, přečteme si na hřbitovní bráně veršování kněze Václava Trubla, zdejšího kaplana. Učil Otokara Březinu a působil svým vlivem na jeho rodiče, aby dali patnáctiletého synka studovat do telčské reálky. Ještě se dočkal prvních knih velikého básníka, vedle jehož svrchovaného umění vypadá toto skládání hodně primitivně, ač mu neupřeme určitý půvab hodně opožděného baroka:
...
I jedna zachovaná Březinova básnička ze školních let, nazvaná Dušičky, která se motivicky vztahuje k hřbitovu u Božího těla, má s tímto kněžským skládáním společnou inspirační základnu.
...
Pamětní deska s Bílkovou bronzovou bustou upozorní poutníka na rodný dům Otokara Březiny. Nejsou tu už obuvnické verpánky, při nichž od rána do pozdního večera pracoval jeho otec se svými tovaryši. Neuvidíme tu ani zádumčivou tvář matčinu, jejíž den "neměl vůně, barev, květů, jasu" — která i ve vzpomínavých verších synových "plod žití suchý jen, jenž jako popel chutná, bez osvěžení trhala ze stromu času". "Prach ostrý chudoby ji v tváři krásu šlehal... a pod tíží tmavých let svou nakláněla šiji..." Tak ji provází za hrob synova vzpomínka v jedné z nejkrásnějších básní české poezie.