Paštiky
Paštiky na Wikipedii
Související
Kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách
lom v Paštikách
Paštiky, západní hřbitovní brána
Paštiky, hřbitovní kaple
Obrázky
Reference
-
Vzpomínka malířská ::
odstavec
22
Další obraz vyvolává nedělní pouť - a zase v Paštikách! Co se tu sešlo lidí - a nechybí tu ani kadečka s kyselými okurkami.
-
Hlasy domova ::
odstavce
164, 170
Namístě sešlého chrámu v Paštikách, připomínaného již roku 1380, usmyslila si postavit svatyni novou, rozsáhlejší a honosnější. Jan Hoffman, "pictor et aedilis" tehdy usedlý v Blatné a mající za sebou už mnohé zdařilé dílo, byl od ní povolán k sdělání plánů. Zemřel však šestačtyřicetiletý, ještě než bylo započato se stavbou. Na jeho místo byl povolán tehdy nejvýznačnější stavitel pražský Kilián Ignác Dientzenhofer, který původní plán přepracoval a úplatnil v něm všechnu svrchovanost svého zralého umění. Máme doloženo, že během stavby byl v Paštikách celkem čtyřikrát, aby dohlédl na přesné provádění svého návrhu. Šťastná byla nejen volba projektanta architektury, ale i malíře a sochaře, kteří byli povoláni rovněž z Prahy, aby i vnitřek chrámu byl vyzdoben rukou citlivou, s porozuměním jak záměru vzdělané fundátorky, tak i úmyslu stavitelovu.
...
"Pasácká" sosna s nezvykle rozložitou korunou jako paraplíčko stojí sama uprostřed drah a pod její klenbu se schovávají pasáčci před crčením dešťů, v podzimních dnech tak hojným. My se od ní vypravíme po polní cestě k Dobšicům, zapadlé vesnici mezi lesy, jejíž ráz je už poněkud horský. Všechny zdejší cesty jsou vroubeny tarasy, sestavenými z žulových kamenů. (Konečně i u Paštik mají rozsáhlý žulový lom, jehož kostkami je vydlážděna mnohá pražská ulice.) Tento kout je tak odlehlý, že jsi ochoten uvěřit zprávám slýchaným o zdejších duchařích, i když je nemáš na místě potvrzeny, neboť je docela možné v dlouhých podzimních podvečerech, kdy mlhy dosahují až k oknům, že ve stálém rozhovoru o nejbližších mrtvých z rodiny se může citlivějším dusím zjevovat jejich tvář.