K srdci jižních Čech ::
odstavce
14, 32, 42, 52
V těsné blízkosti Kozího Hrádku se narodil v Červeném Dvoře spisovatel Václav Kaplický, už odmalička obklopený místy vydychujícími historii. V chlapeckých letech mnoho na ni nemyslil, když se s dvorskými dětmi koupal v Jezeru a chodil se džbánkem kolem rybníka Ušáku pro vodu do studánky u samé zříceniny, jejíž jméno zachovalo v lidské paměti jedno údobí Husovy spisovatelské a kazatelské působnosti. - Jen kruhový příkop vymezoval tehdy okrouhlý půdorys hrádku, skrytého v sutinách pod vysokým smrkovým lesem. Teprve později se ujal archeolog Josef švehlavýkop-ných prací, které byly skončeny až po první světové válce. Primář táborské nemocnice dr. Josef Pavlík organizoval velké tábory lidu na Kozím Hrádku, na nichž promluvily mnohé vynikající osobnosti.
...
Když jsem šel jednou sám lesnatým úžlabím z Kozího Hrádku kolem Kozského potoka k Měšicům, chvíli na slunci a chvíli v stínu, byl už červenec. V zeleném ovse zářil fialový vičenec, potok přeskakoval kameny a klikatil se v lukách a obzor upřesňoval kopeček s kapličkou svaté Anny, která tu stojí uprostřed hájku. Na tomto místě se scházeli zšíra i zdáli venkovští posluchači, aby tu vyslechli výmluvná kázání milovaného kazatele z Betlémské kaple. Odtud vedla Husova cesta přes Vlčí důl k Dražicům a dál kolem Příběnic na Hnojnou Lhotu až k Dražičkám. Ve Vlásenicích na dvoře u Holubů dodnes stojí nejmohutnější lípa táborského kraje, pod níž prý kázával. I košatá lípa u Šittů je prý svědkyní jednoho Husova kázání.
...
Nad příkopem stojí stará zemanská tvrz s kamennými opěráky, hrazená ze všech stran kamennou zdí. Už roku 1400 tu seděl zemanský rod, který se psal z Liderovic. Jan Morava z Liderovic patřil mezi horlivé posluchače Husovy na Kozím Hrádku a v roce 1452 ho nacházíme mezi staršími táborské obce polní. V ten čas se Liderovice dostaly v držení rodu Aksamitů, který měl ve svém erboví červenou šikmou čáru v bílém poli. Petr Aksamit z Liderovic byl vrchním hejtmanem bratrských rot na Slovensku, které o své újmě držely Košice a celou "horní zemi" uherskou.
...
Jedna zmínka v Husově Postile, dopsané léta Páně 1431 v exilu u pana Jana z Ústí na Kozím Hrádku, osvětlí nám vznik božích bojovníků. Prvé sem káal v místech i ulicieck, ale nynie kájj mezi ploty, podlé hradu, jenz slově Kozi, mezi cestami měst i vsí; neb die Kristus: "Vyjdi na cesty a ploty " tu do- rozumij: mezi ploty, " a pud jiti, at náplni sí dóm mój."